SOBOTA po třech zmrzlých 16.05.2020
V zahradnictví Pasič v Dolních Životicích na ulici Kostelíkova proběhne 6.prodejní sobota SOBOTA „ PO TŘECH ZMRZLÝCH “ Prodejní doba vždy od 7 -17 hod. Tuto sobotu budeme nabízet za...
Pěstování ovocných stromů z pecky není taková věda, jak by se mohlo zdát. Výsadbu můžete provést v květináči, ale i rovnou na zahradě. Přečtěte si, co si při pěstování třešně z pecky ohlídat, abyste zvýšili své šance na zdravý stromek s chutnými plody.
Než se pustíte do sázení, je třeba mít k dispozici pecku z třešně, která vám opravdu chutnala. S největší pravděpodobností vám sice nevyroste naprosto stejná odrůda, jaká byla mateční rostlina, přesto své šance na velké a šťavnaté třešně zvýšíte. Zaměřte se proto na pecky třešní ze zdravých a nejlépe i starších stromů.
„Výběrové řízení“ na ideální pecky má ještě jedno kolo. Vložte hezké a zdravé pecky do nádoby s vodou a dejte jim chvilku. Ty, které vyplavou na hladinu, můžete rovnou vyřadit, neobsahují totiž jadérko.
Slyšeli jste o tzv. stratifikaci semen? Pecky je třeba nechat projít fází chladu, aktivujete tak proces klíčení. Neporušené a vysušené pecky bez známek plesnivění zasaďte do květináče a ten vystavte chladu. Sklep, zahrada nebo balkon by měl v zimě posloužit dobře.
v teplejších měsících vám pomůže malý trik s ledničkou: Pecku vložte do plastového sáčku s vlhkým substrátem a tento balíček dejte do uzavíratelného obalu a do lednice. Pecka bude potřebovat 8–12 týdnů.
Pokud sadíte během podzimu, tedy rovnou venku do půdy, která ještě nestihla promrznout, stratifikaci si příroda zařídí sama. Pecku stačí vložit do vyhloubené díry a zahrábnout cca 5cm vrstvou hlíny. Mějte ale na paměti, že v tomto období řádí hraboši a ptáci, riskujete tedy, že o pecky, respektive semínka přijdete.
Pozor na mráz! Začalo už přituhovat? Uložte si raději semenáčky přes zimu a počkejte, než na jaře přijde jejich čas. Větší mráz by mohl váš výsev spálit a znehodnotit.
Jakmile se z pecky zasazené v květináči začne pomalu, ale jistě stávat stromek s dostatkem listů a silnějšími kořeny, můžete jej přesadit do země. Vyplatí se počkat, až rostlina skutečně zesílí.
Následná péče o rostoucí třešeň není nijak náročná. Během horka a sucha ji zalévejte v místech, na která vrhá stín.
Máte strach, že vám z pecky nevyroste třešeň podle vašich představ, a tak si ji chcete raději naroubovat? Ani tak nemáte 100% jistotu úspěchu – naroubovaná větev si s podnoží, tedy s vaším stávajícím stromem, musí „sednout“. Případná nekompatibilita by vedla k tomu, že se roub neujme a s podnoží nesroste.
Při pěstování stromů z pecky jste navíc svědky počátečních fází života rostliny a s každým dnem se můžete těšit na výsledek svého snažení.