SOBOTA po třech zmrzlých 16.05.2020
V zahradnictví Pasič v Dolních Životicích na ulici Kostelíkova proběhne 6.prodejní sobota SOBOTA „ PO TŘECH ZMRZLÝCH “ Prodejní doba vždy od 7 -17 hod. Tuto sobotu budeme nabízet za...
Proces roubování ovocných stromů zabere více času, než si možná myslíte. S odebíráním roubů peckovin byste měli začít už v listopadu, za určitých podmínek to ale můžete nechat až na zimu. Přečtěte si, kdy a jak rouby ideálně odebrat a jak je správně skladovat, aby byly začátkem jara připravené splnit svou roli.
Klíčem k úspěchu je řezat ovocné stromy dřív, než se začnou chystat k rašení květů. U třešní a dalších peckovin nastává nejlepší čas v prosinci. Pozor, silné mrazy však odběru roubů nesvědčí, proto pokud řezání odkládáte až na leden, počkejte si na mírnou oblevu.
Cca rok staré výhonky o tloušťce tužky ze strany stromu, na kterou nejčastěji svítí slunce, jsou ty pravé. Zahradnickými nůžkami odstřihněte 10 až 15 cm zdravě vypadajícího výhonu, na kterém rozeznáte velké pupeny listů (pozor, ne květů).
Po odběru roubů je třeba strom ošetřit. Poslouží vám k tomu štěpařský vosk, ale i balakryl.
Ani správný odběr ve správný čas ale ještě nezaručuje, že se vám pak jarní roubování třešně zdaří. Pořízené rouby chraňte před vyschnutím, ale i před plesnivěním, nesvědčí jim ani kolísání teplot. Ideální prostředí pro uskladnění odřezaných větviček představuje sklep. Vlhko a chlad, který je potřebný také proto, aby nedošlo k vyrašení květů, zajistíte zapíchnutím roubů do vlhkého písku v kbelíku, který umístíte v nejchladnější části sklepa.
Tip: Pokud nemáte sklep, poslouží vám lednice. V ní uchovávejte rouby pro jistotu v igelitovém sáčku nebo obalené vlhkými novinami.
Zdá se to jako maličkost, ale ve výsledku vám to na jaře znatelně ušetří nervy. Pokud jste odebrali rouby z více druhů třešní nebo i jiných ovocných stromů, nezapomeňte si každý svazeček označit příslušnou odrůdou či druhem ovocného stromu. Nestane se potom, že si určitou odrůdu třešně naroubujete jejími vlastními výhony.