SOBOTA po třech zmrzlých 16.05.2020
V zahradnictví Pasič v Dolních Životicích na ulici Kostelíkova proběhne 6.prodejní sobota SOBOTA „ PO TŘECH ZMRZLÝCH “ Prodejní doba vždy od 7 -17 hod. Tuto sobotu budeme nabízet za...
Abyste se mohli radovat z bohaté sklizně, je třeba se o stromky pečlivě starat a k tomu patří i řez třešní. Ale pozor, tato dřevina nemá ráda nadměrně hluboký řez a přílišné tvarování, musíte ji ostříhat opatrně, jinak se nevyhnete svěšeným větvím a špatné kondici stromu. Nevíte, kdy řezat třešeň? Poradíme vám, jaké období je pro to nejlepší a jak prořezat třešeň, aby vám plodila, jak má.
Jako u prořezávání ostatních ovocných stromů i u třešní se setkáte s různými typy řezu. Jeden zajistí zdravý růst, jiný bohatou úrodu. Mezi základní řezy patří:
TIP: Využijte tzv. Zahnův řez, při kterém se nevhodná větev postupně sesazuje na dlouhý stagnující čípek.
Třešeň můžete řezat na jaře, v létě i na podzim, každý řez má ale jiný důvod a techniku. Dejte si na to pozor, v opačném případě se nevyhnete klejotoku = vytékající míze a případným chorobám.
S jarním řezem třešně začněte, až bude v plném květu. Formujte korunu tak, aby byla souměrná, prosvětlená a aby se větve neohýbaly směrem k zemi vlastní váhou. Na jaře se provádí výsadbový i výchovný řez třešně. Všechny velké větve odstraňte v prvních 5 letech, poté už jen zbavujte strom poškozených a nemocných větví.
Během léta odstraňujte nové přírůstky, které rostou nahoru, dolů nebo které se kříží. Letní řez třešní můžete provádět až do sklizně nebo krátce po ní, nečekejte ale příliš dlouho. Letorosty odštípněte hned u větve, ze které vyrůstají.
Třešeň se zpravidla stříhá na jaře a v létě, tedy od plného květu až po sklizeň. Je tu ale jedna výjimka, a tou je zdravotní řez. Odstraňte vše suché a nemocné. Nezapomeňte všechny rány ihned zatřít, aby strom nenapadly houbové choroby.