SOBOTA po třech zmrzlých 16.05.2020
V zahradnictví Pasič v Dolních Životicích na ulici Kostelíkova proběhne 6.prodejní sobota SOBOTA „ PO TŘECH ZMRZLÝCH “ Prodejní doba vždy od 7 -17 hod. Tuto sobotu budeme nabízet za...
Vzrostlá třešeň často tvoří jednu z dominant celé zahrady. Aby dělala nejen parádu, ale i úspěšně plodila, je třeba strom správně zasadit. Tedy vychytat vhodný čas, ale i stanoviště. Přečtěte si, jak třešni zajistit optimální podmínky a seznamte se s oblíbenými odrůdami, na kterých si pochutnáte.
Ideální čas nastává s příchodem jara, případně na podzim. Ať už se rozhodnete pro jednu, nebo druhou variantu, myslete na to, že stromek bude potřebovat nějaký čas:
Chcete si trochu zaexperimentovat? Zkuste vypěstovat třešeň z pecky.
Třešně potřebují slunné místo chráněné před větrem s dobře propustnou, hlinitou, nejlépe mírně kyselou půdou (její pH by se mělo pohybovat v rozmezí 6,5 až 7,5). Pokud je půda příliš kyselá, před výsadbou ji upravte přidáním vápence. Vyhněte se také jílovité půdě a místům, kde dochází k hromadění vody.
TIP: Ohlídejte si, aby vzrostlému stromu a jeho koruně nepřekážely jiné objekty – třešeň zasaďte alespoň 5 metrů od jiných stromů nebo budov.
Připravte si jámu, dostatečně velkou, aby se do ní vešla kořenová soustava stromku, nejlépe ještě s rezervou. Hluboká by měla být cca 60 cm a široká minimálně 70 cm.
Než stromek umístíte do jámy, zkontrolujte kořeny. Ty odumřelé odstraňte, následně kořenovému balu dopřejte „oživení“ tím, že jej alespoň na dvě hodiny postavíte do vody. Usnadníte tak zakořenění stromku.
Poté co do jámy vložíte stromek (můžete si pomoci kůlem, který se postará o jeho rovnost), začněte jej zasypávat. V průběhu přihazování zeminy třešeň uchopte za kmínek, lehce jej nadzvedněte a zatřeste s ním, pak pokračujte se zásypem. Substrát díky tomu pronikne i mezi nejtenčí kořínky.
Většina třešní je cizosprašná, k opylení tedy potřebují opylovače. V blízkosti do 100 metrů by se tedy měla nacházet planá třešeň. Případně na zahradě vysaďte rovnou dvě třešně. Není třeba volit stejnou odrůdu, třešně ale musí kvést přibližně ve stejnou dobu.
Chcete sbírat šťavnaté a velké plody už na začátku sezóny? Vsaďte na třešně srdcovky, některé dozrávají už zkraje června. Jejich jedinou nevýhodou je zvýšená citlivost vůči pozdním jarním mrazům.
Pokud chcete své pěstitelství třešní posunout na další úroveň, naučte se, jak a kdy roubovat třešeň.